Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej Wiesława Szlachetki.
Błogosławiony ksiądz Jerzy wytrwał do końca, nie zdezerterował, nie przestraszył się komunistycznych służb, które nieustannie go śledziły i na różne sposoby próbowały zamknąć mu usta, aby przestał głosić ewangelię. A ewangelia jest źródłem prawdy i wolności – zaznaczył biskup w czasie homilii.
Księdza Popiełuszkę wiele łączyło z Gdańskiem. W sierpniu 1981 roku uczestniczył w poświęceniu krzyża na Westerplatte oraz odsłonięciu tablicy na murze Stoczni Gdańskiej w hołdzie ofiarom Grudnia ’70. Później, w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, odpowiadał za przygotowanie codziennych porannych mszy świętych. Z kolei, już po wprowadzeniu stanu wojennego, kilkanaście razy gościł w parafii pod wezwaniem świętej Brygidy.
W tym miejscu należy przypomnieć postać duszpasterza gdańskich portowców, gwardiana Kościoła Morskiego w Nowym Porcie o. Dominika Norberta Kabattka. Podczas strajków pamiętnego Sierpnia 1980 roku odprawił mszę świętą dla portowców w stołówce Portu Gdańsk. Tym samym wszedł do grona niezłomnych duchownych, takich jak ks. Jerzy, czy ks. Hilary Jastak w Gdyni, którzy nie bali się odprawić mszy świętej na terenie zakładów pracy, co w ówczesnej rzeczywistości było wielkim aktem odwagi – napisał prezes IPN.
Bardzo miłe podziękowanie dla naszej wspólnoty klasztornej otrzymaliśmy od Józefa Popiełuszki – brata błogosławionego. Odczytał je w imieniu naszej wspólnoty o. Marek Janus, inicjator przedsięwzięcia.
Organizatorem uroczystości był Kościół Morski w Gdańsku, zaś współorganizatorem Oddział IPN w Gdańsku. Partnerzy: Port Gdański, MKK NSZZ „Solidarność” Port Gdańsk.