11 maja 2021

Ślady II wojny światowej na Kościele Morskim

Pamiętamy o 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej

W minioną sobotę, 8 maja, minęła 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. Ten straszny konflikt zniszczył Gdańsk, Nowy Port, a także nasz kościół.

Ślady II wojny światowej są nadal widoczne na murach świątyni. Zapewne historycy mogliby na ich podstawie odtworzyć przebieg walk; kule podziurawiły zwłaszcza mury wschodniej nawy i ścianę frontową.

Zastanawiają nas wielkie dziury na ścianie frontowej: czy to wybuch pocisku je spowodował, czy też niewypału? Na zdjęciu możecie także zobaczyć, jak wygląda ściana kościoła po drugiej stronie.

W dniu zakończenia II wojny światowej musimy szczególnie wspomnieć bezbronne ofiary tego konfliktu. Upamiętnia je m.in. Cmentarz na Zaspie (w tym wielu Polaków z Wolnego Miasta Gdańska).

W ich intencji kierujemy nasze wspomnienie i modlitwę.

61 0.074732065200806