15 marca 2022

Kresy a Kościół Morski

Kresowa historia naszej świątyni

Miasteczko Rawa Ruska leży na Ukrainie, około siedmiu kilometrów od granicy z Polską. Liczy ono około ośmiu tysięcy mieszkańców, jest zatem sporo mniejsze od Gdańsk Nowy Port.

Jego historia sięga XV wieku. Częścią tej historii jest klasztor oo. reformatów pw. św. Michała Archanioła, założony w XVIII wieku. Przez wieki był jedną z piękniejszych budowli miasta. W odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej Rawa Ruska i klasztor znalazły się w województwie lwowskim, będąc żywym ośrodkiem wiary chrześcijańskiej i posługi franciszkanów.

Z klasztorem związany był m.in. bł. Narcyz Turchan OFM (1879–1942), męczennik za wiarę, zmarły po ciężkiej chorobie w niemieckim obozie Dachau. Tuż przed wybuchem wojny był gwardianem klasztoru we Włocławku.

Klasztor w Rawie Ruskiej przetrwał II wojnę światową. Jednakże z powodu zmiany granic franciszkanie nie mogli w nim pozostać, zatem zabrali jego ruchome wyposażenie, ratując je przed zniszczeniem ze strony sowieckiej (klasztor został zamknięty, a potem zamieniony na kołchozowy magazyn).

To wyposażenie, a konkretnie stacje Drogi Krzyżowej, trafiły w 1949 roku do naszego Kościoła Morskiego. Świadczy o tym wpis w naszej kronice klasztornej:

N.O. Prowincjał Mieczysław Kierzkowski przekazał stacje Drogi Krzyżowej z kościoła klasztornego w Rawie Ruskiej [Kościołowi Morskiemu] (notatka z 1959 r.).

W 1970 r. stacje zostały przeniesione w inne miejsce, a w ich miejsce powstała Droga Krzyżowa – dzieło mistrza Wiktora Ostrzołka.

Klasztor w Rawie Ruskiej aż do naszych czasów (tj. XXI wieku) był ruiną. Około pięciu lat temu powstał ambitny projekt rewitalizacji klasztoru z przeznaczeniem na dom dziecka dla sierot wojennych z Donbasu.

Obecnie Rawa Ruska i klasztor, który zawiera cząstkę historii polskiej, franciszkańskiej, jak i ukraińskiej, jest zagrożony działaniami wojennymi. Choć nie znajduje się na bezpośredniej linii frontu, to wiemy, że celami rosyjskich rakiet były miejsca nieodległe od polskiej granicy.

Dlatego wspominając po raz wtóry tę historię modlimy się o pokój i ocalenie dla Ukrainy.

Fot.: Klasztor oo. reformatów w Rawie Ruskiej, pocztówka z okresu międzywojennego.

61 0.091291904449463