6 czerwca 2022

Tajemnice Kościoła Morskiego (cz. 20)

Widok z wieży Kościoła Wniebowstąpienia

Gdy w 1905 roku został poświęcony budynek Kościoła Wniebowstąpienia, był on najwyższą budowlą w Nowym Porcie. Wieża i dwa strzeliste hełmy miały około 60 metrów wysokości, czyli mniej więcej były wysokości falowca bądź wieżowców przy ulicy Wyzwolenia (obecnie wieża jest nieco niższa).

Z górnej partii wieży rozpościerał się wówczas wyjątkowy widok na naszą dzielnicę, niezasłonięty niemal żadnym innym obiektem – może poza pobliskim spichlerzem Simona Ankera, istniejącym do dziś.

Jak zatem wyglądał ów widok, gdybyśmy mogli wspiąć się na górę? Można to zobaczyć na dwóch zaprezentowanych pocztówkach, zawierających zdjęcia wykonane zapewne właśnie z naszej wieży.

Przedstawiają pobliskie ulice, przede wszystkim (posługując się ówczesnym nazewnictwem) Olivaer Straße i Bergstrasse, a także odchodzące od nich mniejsze uliczki.

Jakże wiele zmieniło się, patrząc w obu tych kierunkach! Wówczas aż po horyzont (skrywający linię morza i kanałów portowych) rozciągała się niska, często jedno i dwupiętrowa zabudowa.

Dziś z tej zabudowy ocalało kilka pojedynczych domów i nasza parafia św. Jadwigi Śląskiej. A może rozpoznacie także Wasze domy?
Zamieszczone zdjęcia pochodzą z serwisu fotopolska.eu